Uute meetmete seas on ka see, et alkoholimüük toimub edaspidi vaid teatud kellaaegade vahemikus – kella kaheksast kümneni õhtul. Varem polnud ka sellist piirangut. Uued meetmed kinnitati 101 parlamendisaadiku poolt 141-liikmelises Seimis, vahendab uudisteportaal RTE.

Kümme parlamendisaadikut olid uute meetmete vastu, kümme jäid erapooletuks.

Täielik alkoholireklaami keeld, mis puudutab nii reklaamitahvleid, televisiooni, raadiot, printmeediat kui ka internetti, jõustub 1. jaanuarist 2018.

Võitlus alkoholitarbimise vastu oli üks Talurahva ja Roheliste Liidu erakonna võtmelubadusi möödunud aasta valimistel, mis tõi neile ka üllatusvõidu.

Erakonna esimees Ramunas Karbauskis ütles, et selle lükkega võetakse eeskuju mitmelt Põhjamaalt, kus alkoholipoliitikas on sama karmid meetmed kasutusel.

„Me vajame muutusi, et aina vähem inimesi oleksid alkoholist sõltuvuses. Vajame, et lapsed poleks sellest tööstusharust kuidagi mõjutatud,“ märkis Karbauskis.

Keskmine üle 15-aastane leedukas jõi möödunud aastal 13,2 liitrit puhast alkoholi.

WHO vanemametnik Gauden Galea leidis, et Leedu tegelik number jääb 16 liitri kanti, mis tähendab, et leedukad on maailma suurima alkoholitarbimisega rahvus.

Kriitikud leiavad, et karmid meetmed ei too mingeid muutusi alkoholitarbimisse.

„Me võtame noortelt täiskasvanutelt õiguse osta alkoholi ja loodame, et see ravib ühiskondliku haiguse. See on väga lühinägelik lähenemine probleemile,“ leiab juhtiva erakonna oponäär Ausine Armonaite.