Rimi pressiesindaja Katrin Bats ütles Delfile, et sigarettide maksumärgile on trükitud maksimaalne jaehind ja selle hinnaga enamasti sigarette ka müüakse.

"Maksimaalse jaehinna määrab maksumärkide tellija, ehk siis konkreetse toote maaletooja. Matemaatiliselt võiks hinnatõus olla 25 sendi kandis (20 senti + käibemaks)," prognoosib Bats. See tähendab seda, et uuel aastal tõuseb enamike sigaretipakkide hind üle 4 euro.

"Alkoholi hinna umbkaudne arvutus on tegelikult ka vaid arvutus, sest reaalsed müügihinnad määrab turusituatsioon ja konkurents. Juulikuise õlleaktsiisi jaoks sai arvutatud eeldatavaid müügihindasid aga tegelikult hinnad, mis praegu poelettidel, on hoopis teised. Veebruarini on täna veel neli kuud minna ning selle ajaga võib hindades palju juhtuda. Seega, konkreetseid numbreid tuleva aasta veebruarikuuks täna välja pakkuda ei julge," lisab Bats, kuid lisab Rimi ostuosakonnas tehtud arvutused.

Kui vaid aktsiisist tulenevat hinnatõusu prognoosida, siis rahas tähendab see 40-kraadise 0,5-liitrise viina puhul 0,48 eurot (lõpptarbija jaoks lisandub ka käibemaks).

Tavalise 0,5-liitrise 4,7% kangusega õllele lisanduva aktsiisiosa on 0,064 eurot ja 0,75-liitrise 12,5% kangusega veinipudelil 0,185 eurot (ka siia lisandub käibemaks).

Kui praegu maksab pool liitrit kodumaist õlut vahemikus 1,29 kuni 1,59 (millele lisandub ka 0,10-eurone panditasu), siis veebruarist alates võib pooleliitrise õlu hind kerkida veel 10-20 sendi kanti, makstes kallimal juhul lõpptarbija jaoks ligemale 2 eurot.

Selveri kommunikatsioonispetsialisti Karl-Villiam Vaseriku sõnul lähtub Selver tubaka ja alkoholi hinnastamisel eelkõige sisseostuhindadest.

"Seega on praegusel hetkel keeruline prognoosida, kui palju võiks 1. jaanuarist või 1. veebruarist maksta keskmine 20 sigaretiga suitsupakk või lahja ja kange alkohol, kuna me ei tea kui palju tõstavad tootjad enda hindasid," ei soovi Selver veel hindade üle täpsemalt spekuleerida.

Prisma Peremarketi toidu- ja tarbekauba ostujuhi Tõnis Tomingase selgitusel ei ole Prismas veel nende toodete hinnad kujundatud. "Lisaks on tubaka- ja alkoholitoodete sisseostuhinnad ja juurdehindlused konfidentsiaalne info. Saan kinnitada, et kujundame lõpphinna vastaval turuolukorrale ning juurdehindluse suurendamist plaanis ei ole," kommenteeris Tomingas.