Tervisevaldkonna ametnike arvamust lugedes tekib tunne, et neil on tagurlikest poliitikatest tekkinud sõltuvus, mida on sama raske maha jätta kui suitsetamist. Seetõttu on Eestis aetava tubakapoliitika tõttu saanud eelise just tavalised sigaretid. Tervist vähemkahjustavamad alternatiivid, mille abil saaksime suitsetajate terviseriski vähendada, on aga põlu all.

Seda iseloomustab ilmekalt e-sigarettidele kehtestatud aktsiis, mille tulemusena on tavalised sigaretid osadele tarbijatele odavamad ning paljud senised e-sigareti kasutajad on suitsetamise juurde naasnud.

Samuti võib näiteks tuua uuel aastal lisanduvad piirangud, mille tulemusena kaovad Eestis sisuliselt e-sigaretid, mis teadusuuringute järgi on võrreldes tavaliste sigarettidega vähemalt 95 protsenti vähem kahjulikumad. Loodan, et uute piirangute kehtima hakkamise ajaks suudavad e-sigareti kasutajad nikotiinist täielikult loobuda ning ei naase tavaliste sigarettide juurde. Naasmine tavaliste sigarettide juurde ei tähendaks täiendavaid terviseriske ainult kasutajale, vaid ka tema lähedastele.

Ametnike arvamust lugedes tekib tunne, et nad on kinni jäänud aastate tagusesse aega ega näe, kuhu arenenud maailm on tubakapoliitika debattides jõudnud. Vähemasti viimase nelja aasta jooksul ei ole nende kommentaarid muutunud.

Kahjuks ei ole ametnikud [uuringuid] lugenud või ei ole nad tahtnud neid lugeda.

Ikka ja jälle korratakse, et uuringuid e-sigarettide ja muude alternatiivsete tubakatoodete osas ei ole tehtud ning midagi ei ole teada. Tubakapoliitika roheline raamat kinnitati heaks rohkem kui neli aastat tagasi ja vahepeal on avaldatud väga palju teadusuuringuid tervist vähemkahjustavamate toodete osas, mis aitavad inimesi sigarettide suitsetamisest võõrutada. Kahjuks ei ole ametnikud neid lugenud või ei ole nad tahtnud neid lugeda.

Eesti tervisepoliitika peaks olema tõenduspõhine. Vähemasti on nii kirjas tervise valdkonna arengukavades ja ka sama valdkonna asutuste arengukavades. Ka Tervise Arengu Instituudi arengukavas rõhutatakse tõenduspõhisuse olulisusele. Tubakapoliitika osas ei ole sellest kinni peetud ja kasutamiseks sobivad isegi vanad uuringud, mille tulemused on värskemate uuringutega ümber lükatud.

E-sigaret ei ole kindlasti võluvits, mis kõigile sobiks, sest suitsetamisest loobumine on individuaalne.

E-sigaret ei ole kindlasti võluvits, mis kõigile sobiks, sest suitsetamisest loobumine on individuaalne. Kuid igal juhul on suitsetajale parem, kui ta lõpetab tavaliste sigarettide kui kõige kahjulikuma tubakatoote tarbimise ning valib mõne alternatiivi, millega kaasneb vähem riske.

Nikotiiniplaastrid ja -nätsud ei sobi kõigile. E-sigaretid on end suitsetamisest loobumise vahendina tõestanud mitmetes riikides ning Ühendkuningriigis on need kõige efektiivsemad suitsetamisest loobumise vahendid. Seetõttu tuleks suitsuvabasid tooteid laiemalt vaadata ning anda tänasele suitsetajatele rohkem võimalusi kahjulikust tegevusest loobumiseks. Ainult nii saavutame suitsuvaba Eesti.