Hinnangu sinu laenuvõimekuse kohta paneb finantsasutus kokku kogudes andmeid mitmest kohast, näiteks rahvastikuregistrist, maksehäireregistrist, pensioniregistrist, taust.ee-st ja ametlikest teadaannetest, kus on näiteks kirjas sinuga seotud trahvid ja kohtuasjad. Samuti mängivad rolli maksuvõlgade saldo ja vähemalt viimase nelja kuu konto väljavõte, mis annab infot kulutuste ja sissetulekute kohta, selgitas Raha24 juhatuse liige Urmo Kokmann.

Kokmann lisas, et eraisikute laenuanalüüsis on olulisteks teguriteks ka vanus, leibkonna suurus, sissetulek, hariduse tase. „Kogu selle info pealt arvutab finantsasutus välja sinu krediidihinnangu ja maksehäire tekkimise tõenäosuse. Krediidiotsuste tegemisel võetakse aluseks mitmete näitajate koosmõju ning ei lähtuta pelgalt ühest tegurist, mille näitaja võib üksi vaadatuna olla väga hea,“ lisas Kokmann.

Kokmann toob välja viis peamist asja, mis võivad takistada sul laenu saamist:

Oled hooletu arvete maksja – see jääb kohe silma, kui oled jäänud hiljaks mõne varasema laenu või krediitkaardi maksega. Kui see juhtub korra või kaks, ei tehta sellest olulist järeldust. Kui tegemist on aga pideva mustriga, siis võib olla kindel, et heaks sinu krediidihinnangut ei saa pidada. Ole hoolas ja tasu arved õigeaegselt.

Puudulik sissetulek – üldjuhul ei anta laenu inimesele, kelle olemasolevad kohustused ületavad kuni 75% ulatuses tema sissetulekutest. Ehk on näha, et sa ei suuda tagasimaksmisega toime tulla. Vaata hoolikalt oma väljaminekud üle, kui laenu taotlema lähed. Kohustuste ja sissetulekute suhe oleneb aga laenuandjast, mõni asutus võib olla teisest paindlikum.

Sul puudub püsiv töökoht – ilma stabiilse sissetulekuta inimesele laenu ei anta, mistõttu on laenu saamise üheks oluliseks tingimuseks püsiva töökoha olemasolu.

Sul on liiga palju kohustusi – kui sul juba on näiteks eluasemelaen, mitu tarbimislaenu, mitu krediitkaarti, õppelaen, järelmaksud ja autoliising, võivad finantsasutused keelduda sulle laenu andmast. Algatuseks on sul juba suured kohustused, samuti näitab agar laenamine, et elad üle oma võimete ning võimekus uut laenu tagasi maksta on väike.

Varjad oma väljaminekuid – see saab saatuslikuks, kui enam laenu tagasi maksta ei jõua ja vajad maksete ajatamist. Samuti annab väljaminekute varjamine finantsasutusele alust kahelda sinu siiruses ning nad ei pruugi võimaldada maksepuhkust või tagasimaksmise tähtaja liigutamist.