Esmaspäevast liitus välkmaksetega lisaks SEB pangale ka Swedbank, mis aga tekitas teiste pankade klientides küsimuse, millal kiirete maksete võimekus ka nende panga maksetele rakendub.

„Hetkel töötame Luminoris alles selle nimel, et liituda siseriikliku pankadevahelise välkmaksete süsteemiga. Luminori praegune fookus on piiriülesel ühinemisel ja oma klientidele uute toodete ning teenuste väljatöötamisel, mistõttu on välkmaksete süsteemiga liitumise täpsetest kuupäevadest vara veel rääkida,” ütles Luminor Eesti äripanganduse juht Krõõt Kilvet.

Kilvet tõdes, et välkmakse puhul on tegemist klientide jaoks mugava ja kiire lahendusega, mis lihtsustaks finantstoiminguid olulisel määral ning kindlasti soovime klientidele seda tulevikus ka pakkuda.

Praegu jõuavad Kilveti sõnul Luminoris tehtud maksed saajani samal pangapäeval, kui need on edastatud panka enne viimast määratud tähtaega. „Makseid edastatakse teistesse pankadesse päeva jooksul mitmeid kordi vastavalt maksevahendaja EBA Clearing tsüklile keskeltläbi iga 2,5h tagant. Pangasisesed maksed liiguvad saaja kontole makse teostamise hetkel,” täpsustas ta.

LHV arendab samuti alles süsteemi

LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum ütles, et ka LHV kliendid saavad juba lähiajal välkmakseid kasutama hakata. „Täna ei saa me täpset aega välja lubada. Välkmaksete arendus on suhteliselt mahukas ja pangad liituvad süsteemiga neile sobival ajal, mil arendustega valmis jõutakse,” täpsustas Rum.

Hetkel liiguvad LHV pangas Euroopa maksed SEPA süsteemile tavapäraselt ehk 6 korda ööpäevas, nädalavahetustel maksed hetkel ei liigu.

Välkmaksed pakuvad uusi võimalusi

Eesti Panga asepresident Madis Müller ütles teisipäeval, et välkmaksetega jõuab pangaklientide jaoks kätte uus ajastu: maksed hakkavad liikuma reaalajas.„Kiired pankadevahelised maksed loovad võimaluse uute makselahenduste tekkeks. Tulevikus on tõenäoliselt võimalik välkmakset kasutada ka poes või internetis kaupu ja teenuseid ostes. Loodan, et teisedki Eestis tegutsevad pangad liituvad välkmaksete süsteemiga lähiajal ja viivad kiiremad maksed ka oma klientideni,“ lisas ta.

Euroopas ennustatakse, et suurem osa panku liituvad välkmaksete süsteemiga 2020. aastaks. Hetkel on liitunud kokku 2042 panka jm makseteenusepakkujat (st kaetus on kokku umbes 49% makseteenusepakkujatest).