2018. aastal registreeriti Eestis 755 vargust eluruumidest. Enim varastatakse kodudest tahvel- ja sülearvuteid, nutitelefone, sularaha ning ehteid.

If Kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juhi Taavi Kiibuse sõnul näitab statistika, et probleem on kõige tõsisem suvekuudel.

„Viimase kolme aasta statistika ütleb, et suvekuudel varastatakse inimeste kodudest kaks korda enam kui teistel aegadel. Üks põhjus on kindlasti puhkuste periood ja see, et inimesed on rohkem kodunt ära. Samas näeme ka juhtumeid, kus inimesed on ohtu aimamata jätnud näiteks jalgratta esimese korruse rõdule või terrassile ja ratas on langenud varaste saagiks,“ lisas Kiibus.

Varguste vältimiseks saab ise väga palju ära teha

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse juhi Hannes Kelti sõnul tuleb nii öösel magama minnes kui ka kodunt lahkudes jälgida, et aknad ja uksed oleksid suletud.

„Vargad tihtipeale teavad, kustkohast väärtuslikku vara otsida. Kortermaja esimeste korruste rõdudele ja eramajade terrassidele pääsevad nad kerge vaevaga. Sinna ei ole mõistlik väärtuslikku vara jätta,“ selgitas Kelt. „Korteriühistutel soovitame hoida trepikojad lukus ning kasutada valvekaameraid, sest statistika näitab, et neis kortermajades, kus on kaamerad, on ka varguste arv väiksem.“

Sissemudrmine käib kiiresti

Sissemurdmiseks kogenud pahalasel palju aega ei kulu. Rõdu- või terrassiuks murtakse paarikümne sekundiga kangiga lahti. Eluruumides sees olles, haaratakse kaasa esimesed ettejuhtuvad asjad, mille hulka kuuluvad põhiliselt arvutid, tahvelarvutid, ehted ja sularaha - kõik, mida on kerge kaasa haarata.

5 lihtsat soovitust koduse vara hoidmiseks

  • Paigalda korralikud lukud ja signalisatsioon. Lukusta uksed ja pane kodu valve alla ka siis, kui lahkud lühemaks ajaks.
  • Kodunt lahkudes tõmba ette kardinad, et keegi ei näeks toas olevaid väärtuslikke esemeid. Ära jäta väärtuslikke esemeid nähtavale ka rõdule või terrassile.
  • Ära jaga sotsiaalmeedias avalikult oma reisiplaane ega infot, et viibid parasjagu pikemat aega kodunt eemal.
  • Pikemale reisile minnes lepi naabritega kokku, et nad hoiaksid su kodul silma peal ja võimalusel niidaksid muru ja/või tühjendaksid postkasti. Sel viisil ei jää ilmselgeid märke, et pererahvas on kodunt pikemat aega ära.
  • Kindlusta oma kodu ja kodune vara. Kindlustusleping ei aita küll kahju ära hoida, küll aga on sellest palju abi võimalike kahjude korral.


Vaata videost, kui kaua võtab aega sissemurdmine ja varastatud asjadega lahkumine: