"Lühidalt arvan, et linn ja mistahes omavalitsus peab käituma jõuliselt just seal kus on probleem ja nendega kes probleemi tekitavad," sõnas Michal.

Michal meenutab analoogset olukorda, kui oli sunnitud Tallinna ajaloos esimest korda Kesklinna vanemana kõrvaldama Tammsaare pardist seda risustava kohviku, mille omanik keeldus teisaldamast.

Samamoodi on Michali sõnul ka kõrtsidega, kui kellegi konkreetsega on probleem, tuleb see probleem lahendada. "Kõik restoranid linnas ei saa olla probleem, nagu on linnapeast huvitav valik juhatada inimesed kasiinosse," arvas Michal.

Pealegi Michali sõnul majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on (Aktuaalsele Kaamerale) öelnud, et kui kuskil on asutus, mis rikub reegleid, saab juba täna tegutseda.

Piirangud lahendust ei too

"Tänane linnavalitsuse korraldatud arutelu paistab PR arutelu, kus linnaosavanemad raporteerivad plaani alusel toetusest linnapeale - seisame valvel, toetame piirangud, tilkagi ei võta!" arvas Michal. Linnavalitsuse istungil oli piirangu kehtestamise vastu ainult Pirita linnaosa.

"Pole ime, et see on saanud Gorbatšovi kuiva seaduse hüüdnime. Ja kui linnal on probleemi, mida ta täna lahendada ei saa, siis on see vaid hommikune aeg," rääkis Michal. Muul ajal on linn tema sõnul juba vaba otsustama, probleemi lahendama. Hommikul algab uue kava järgi kell 6.00 tööpäevade hommikutel ja 7.00 puhkepäevade hommikutel.

Riigikogus on eelnõu, mida veab endine siseminister Kalle Laanet, et omavalitsus saaks vabaduse otsustada kuni 10.00ni, kus on probleem ja hommikune alkoholimüüv asutus segab möödaminejaid, Mustamäelt on täna üks näide sellest.

Piirangud on Michali sõnul vaid osa lahendusest ja üsna vanamoodne ettekujutus, et nii asjad lahenevad. "Seda võib võrrelda umbes nagu vitsa võimu uskumisega laste kasvatamisel," arvas ta.

Eeskuju mujalt maailmast

"Selle asemel, et proovida probleemid selgeks rääkida ja leida koos lahendused, valitakse lihtsam tee, mis ei lahenda muud kui loob mulje tegevusest," tõdes Michal. Eeskuju ja lahendusi tasuks tema arvates otsida maailmas linnadest, mis on põnevad nii päeval kui öösel, ning kus mõlemad loovad linnale võlu ja väärtust. "Amsterdam, London, miks mitte Berliin, Pariis, paljudes neist on ühiskondlikku tööd tegev Öölinnapea," lisas ta.

Öölinnapea oleks Michali sõnul ühiskondlik roll, mitte ametnik linna palgal, vaid kohalike elanike, ettevõtjate ja näiteks politsei, transpordisektori vahel lahendusi otsiv töö.

"Öölinnapea tegeleks selliste asjadega nagu sektorile meeldetuletamisega, mida tohib ja ei tohi igapäevaselt, hoiaks ennast kursis kohalike inimeste muredega, suhtleks muinsuskaitseametnikega lihtsatest asjadest," kirjeldas ta. Sellisel juhul oleks võimalik arutada linnaga läbi öine transport ning see inimene saaks aidata ka linnaplaneerimises mõelda, kus on kohad, kus ööelu ei sega inimesi.

"Kui vaadata Amsterdami Öölinnapea tegevust, siis on sellest sündinud kasu kohalikele inimestele, vähendatud on kuritegevust ja kasu näevad koostöös ka restoranid, meelelahutussektor," lisas Michal.

"Eelnõu arutame kindlasti läbi kui see tulevikus volikogusse jõuab, teeme kindlasti arutelus ettepaneku luua Öölinnapea statuut, täna pakutu on vaid vanamoodne lahendus," sõnas ta.

Öölinnapea, analoogselt maailmalinnadega koostöö loojana oleks Michali sõnul midagi palju uuemat, sisulisemat ja pikaajalisemat, mis looks väärtust ja võlu linnale, mitte ei vastandaks ühtesid linnakodanikke teistele. "Kui meie idee Öölinnapeast ühiskondliku rollina linnakodanike, ettevõtjate ja linna vahel murede lahendajana saab toetuse, olema valmis arutama oma toetuse andmist eelnõule, aruteluks aega on, eelnõu jõustumine on plaanis alles järgmise aasta keskpaigas," lõpetas ta.