Amservi Toyota brändijuht Margus Nõmmiku sõnul on kasutatud auto ostmisel kõige olulisem auto ajaloo olemasolu. “Kindlasti tuleks teha selgeks auto ajaloo olemasolu. Pole tarvis karta, kas auto on olnud kasutuses ühe või teise omaniku käes - pigem on oluline veenduda, et autol on olemas selle hooldusega seotud ajalugu,” rõhutas ta.

“Kui hooldust on tehtud margiesinduses, siis saab seda sealt küsida. Kui aga mujal, võib ajaloo kokkukogumine kujuneda mõnevõrra keeruliseks,” tõdes Nõmmik. Ehk et isegi kui tegu on juba 4-5 aastat vana autoga, on Nõmmiku sõnul oluline veenduda, et autol on järjepidev dokumentatsioon selle hooldusajaloo kohta.

Eelista ametlikku edasimüüjat

Auto24 AS juhatuse esimees Margus Tomberg soovitas edasiste probleemide lahendamise lihtsuse tõttu eelistada autode ametlikke edasimüüjaid. Paljud edasimüüjad annavad tema sõnul müüdud sõidukile garantii ehk kui autoga peaks tekkima probleeme, on vastaspool, kellega asju korda ajada.

“Eraisikust müüjaga võib kindlasti samuti teha kokkuleppeid, mis hakkab saama, kui peaks ilmnema probleemid, kuid juhul, kui üksmeelt ei leita, saab neid kokkuleppeid jõustada ainult läbi kohtu,” hoiatas Tomberg.

Teisalt, tõi Tomberg välja aga juhtumid, kui eraisikust müüja tundub usaldusväärne, müüb näiteks enda kasutuses olnud autot, auto seisukord on üle kontrollitud ja kõik kodutöö hästi tehtud, siis suure tõenäosusega võib saada väga soodsatel tingimustel väga hea auto. “Selliseid autosid jahivad ka kõik kokkuostjad ja autopoed, et neid vaheltkasuga edasi müüa,” rääkis ta.

Nõmmik soovitas aga samuti edasimüüjat. “Sellisel puhul on üldjuhul tegemist kindla kohaga, kuhu tulla. Esindus on üldjuhul teinud eelneva kontrolli ja samuti annavad paljud esindused täna autodele lisagarantii,” rääkis ta.

“Vaidluste korral ei ole edasimüüja üldiselt huvitatud oma maine rikkumisest ja teeb kõik selle nimel, et leida kliendile sobilik lahendus. Kui aga auto on ostetud otse omanikult, võib tekkiv vaidlus kujuneda pikemaks ning sellega tasuks kindlasti arvestada,” sõnas Nõmmik. Ta lisas, et samuti ei anna omanik üldjuhul ostjale omapoolset garantiid auto korrasoleku osas.

Kasuta eksperdi abi

Kasutatud auto ostmisel nii esindusest kui otse eraisikult, tuleks hilisemate suuremate kulude vältimiseks olla kursis auto seisukorraga. Automüüjad soovitavad sellisel juhul, kui enda tutvusringkonnas autotundjat inimest ei leidu, kes oskaks ülevaate anda, kasutada Automaakleri teenust.

“Kindlasti tuleb see (teenuse kasutamine - toim) palju odavam, kui jätta seisukord põhjalikult kontrollimata ja pärast kahetseda. Üldjuhul katab selle teenuse tellimise kulu ära juba see, et spetsialist kaupleb ostetava sõiduki hinna alla,” rääkis Nõmmik.

Erinevate abipakettide hinnad jäävad ekspertide sõnul vahemikku 59–279 eurot.

Kasutatud auto ostmisel kontrolli selle tausta:

  • Maanteeameti sõiduki taustakontroll
  • Sõiduki liikluskahjude kontroll
  • Sõiduki VIN koodi kontroll