Teaduspõhiste meetodite abil enda käitumise kontrollimine võib aidata jätta poes asjatud kulutused tegemata ja säästa raha, kirjutab Reader's Digest.

1. Hoia eemale jõuluvärvides keskkonnast

Praegusel ajal on poodides palju jõulukaunistusi, mille punane värv omab teadlaste hinnangul aju stimuleerivat mõju. Nimelt on psühholoogid leidnud, et näiteks ettekandjad, kes kannavad punast värvi vormiriietust teenivad 14-26 protsenti enam jootraha.

Positiivset mõju omab ka teine jõuluvärv, roheline, mida seostatakse õnne ja rikkusega. Lisaks kaunistustele tehakse klientide olemine kauplustes meeldivamaks ka näiteks jõululõhnade - kaneeli, piparmündiga, et tekitada hea tunne ja hoida inimesi poes kauem, mis kasvatab tõenäosust, et tehakse ka mõni ost.

2. Sea selge piir külastatavate poodide arvule

Forbes Magazine andmetel kasvab tõenäosus osta rohkem, kui külastada rohkem kauplusi. Kuigi võib tunduda, et rohkemate poodide külastamine annab kaupadest ja hindadest parema ülevaate, kuid sellega kasvab selgelt ka kiusatus rohkem osta. Lisaks kulub sellele kõigele aega, mis on samuti väärtuslik.

3. Järgmise päeva reegel

Osadele inimestele pakub rõõmu just ostlemise tegevus. Kui ajus on tekkinud rõõmutunne ja dopamiin, võib tekkida kiusatus osta rohkem, kui tegelikult plaanis oli. Enda tagasi hoidmiseks soovitavad eksperdid jätta esialgu soovitud asi poodi ja kui jätkuvalt on soov see ese osta, minna poodi tagasi järgmisel päeval. Sellisel juhul saad olla kindel, et ei osta midagi hetkeemotsiooni ajel.

4. Jäta pangakaart koju

Uuringute järgi on kliendid rohkem altimad kasutama ostmiseks pangakaarti ja seejärel võib tulla ette ka plaaniväliseid oste. Selle vältimiseks tasub enda plaanitud summa võtta välja sularahas ja maksta sellega, et kulutuste summa oleks selgemini mõistetavam. Lisaks sellele tuleb ette ka selge piir, millal ettenähtud eelarve täis saab.

5. Arvuta maksumus ümber töötundideks

Kui peaks tekkima kiusatus soetada midagi kallihinnalist, siis tasub selle summa arvutada välja enda töötundides. Kui asi maksab näiteks 100 eurot ja sinu tunnipalk on 10 eurot, siis kulub selle eseme väljateenimiseks 10 tundi tööd. Seejärel on võimalik hinnata, kas soovitud asi on seda väärt või mitte.

Samuti tasuks jälgida ka eseme praktilisust. Näiteks, kui plaanis on osta firma jõulupeoks uus riietus, siis kas seda on võimalik hiljem veel kasutada, kas see sobib teiste olemasolevate riiete ja jalanõudega.

6. Kuula tempokat muusikat

Kaubanduskeskused kasutavad ostlejate manipuleerimiseks rahulikku muusikat. Aeglasem muusika rahustab kliendid maha, aeglustab nende sammu ja poes rohkem aega veetes kulutatakse reeglina rohkem. Selle vältimiseks võib kuulata kõrvaklappidega tempokat muusikat, mis aitab poest kiiremini välja saada ja osta ainult vajalikke asju.

7. Pane kulutused kirja

Raha säästmiseks kindel nipp on täpselt teada, kuhu see kulub. Kõiki kulutusi kirja pannes ei ole sellest abi ainult kulutustel silma peal hoidmisel, vaid sellest on selgelt abi ka säästmisel. Uuringud on kinnitanud, et inimesed, kes panevad kõik oma kulutused kirja ja peavad eelarvet, kulutavad ligi 15 protsenti vähem.