"Nii Terviseamet kui ka erinevad rahvusvahelised terviseorganisatsioonid ei soovita viirushaiguste ennetamiseks tavainimesel kasutada maske. Sellele vaatamata oleme jõudnud olukorda, kus lisaks apteekidele on maskidest tühjaks ostetud ka ehituspoed," seisis terviseameti sotsiaalmeedias esitatud teates.

"Ehitajatele on aga maskide olemasolu väga oluline, kuna oma töös puutuvad nad igapäevaselt kokku tolmu, puudrite ja aerosoolidega. Kaitse puudumine võib põhjustada eluohtlikke kopsukahjustusi," rõhutas amet.

Seetõttu on terviseameti sõnul väga oluline, et tavatarbijad ei ostaks suurest hirmust või kasumlikkuse eesmärgil ehituses kasutatavaid maske. Veelgi enam, mitte kõik ehituspoodides müüdavad maskid ei taga kaitset mikroobide eest.

Maskid jagatakse filtrite alusel kolme kategooriasse:

  • FFP1, FFP2, FFP3. FFP1 maskid on madala kaitsega, neid kasutatakse puurimisel ja lõikamisel.
  • FFP2 maskid on keskmise kaitsega, neid kasutatakse lihvimisel ja pahteldamisel.
  • FFP3 maskid on juba kõrgema kaitsega ja neid võib kasutada näiteks asbestiga töötamisel.


"Ehkki FFP3 maskid on juba piisavalt tiheda filtriga, et kaitsta ka viiruste ja bakterite eest, ei ole nende kasutamine tavainimestel viiruste ennetuses põhjendatud," sõnas terviseamet teates.

Seetõttu palub terviseamet ehituspoodides ja internetis (viimases veel mitmekordse juurdehindlusega) müüdavaid maske nakkushaiguste ennetamiseks mitte osta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!