Tanel Kiik sõnas kolmapäeval Delfile, et nad ei käsitle kaubanduskeskusena selliseid olukordi, kus on tegemist toidupoega, mille juures on üksikud teenusepakkumise punktid. “Nendes kohtades tuleb tagada kahe meetri nõue ehk et ei tohi hulgi kliente liikuda ja kliendid ei tohi olla ka liiga lähedal koos,” selgitas Kiik ja lisas, et sellistes kohtades võib lillepood avatuks jääda.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium täpsustas, et üldine liikumispiirang kehtib kaubanduskeskustele, kus on koos kolm või enam teenuspakkujat.

Kaubanduskeskuse üldkasutatav tähendus on “hoone või hooned, kus on koos mitu (kolm ja enam) kauplust või teenindusettevõtet, kuhu saab siseneda ühise sissepääsu ja üldkasutatava ruumi kaudu”.

“Kauplus on müügikoht, mille mõiste on sisustatud kaubandustegevuse seadusega. Ühtlasi võetakse arvesse ka kaubanduskeskuse enda määratlemist kaubanduskeskusena,” täpsustab ministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Laura Laaster.

“Mitme kaubandusettevõtte olemasolu soodustab inimeste viibimist keskustes, mis loob võimalused viiruste levikuks. Kui hoones on 1 toidupood ja lisaks ka vaid nt 1 lillepood, siis see kaubanduskeskuse mõiste alla ei lähe ja võib jääda avatuks,” lisab ta.

Vastavalt valitsuse määrusele võivad avatuks jääda toidupoed, apteegid, telekommunikatsiooni ettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakiautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!