Idee üks autoritest on tunnustatud meditsiiniseente ekspert ja Chaga OÜ projektijuht Hardi Põder, keda seob pikaajaline kogemus maineka Belgia seenelaboriga Mycelia.

„Eestimaa loodus on meie visiitkaart laias maailmas, kuid keskkonnaga seotud probleemid tõstavad üha häälekamalt pead. Peame mõtlema sellele, kuidas säilitada tasakaalu meie metsades,” selgitab Põder. „Usume, et meditsiiniseente kasvatamine muutub tulevikus tavapärase metsamajandamise osaks. Chaga kasvatamine loob võimaluse teenida uutmoodi tulu ja vähendada ka maamaksuga seonduvaid kulusid. Lisaks aitab seenekasvatus väärindada Eesti metsa ilma seda maha võtmata.”

Õpi ise kasvatama
Järgmine koolitus toimub 6. juunil kell 12 Hiiumaal.

Inimeste mõtteviisi muutus toetab ideed

Chaga OÜ alustas 2014. aastal immuunsussüsteemi toetavate Chaga Healthi eliksiiride tootmisega. Aja jooksul lisandusid tootesortimenti ka Chaga pulbrid. Sel kevadel maailma tabanud suur pandeemia on muutnud inimeste käsitlust tervisest ja tervena püsimisest.

„Olime eriolukorra esimestel nädalatel tunnistajaks sellele, kuidas inimesed kolisid tagasi maakodudesse ja lahkusid linnadest, pöördudes uuesti looduse poole,” räägib Põder sellest, kuidas inimeste mõtteviisis on toimunud muutus. „Üha rohkem otsitakse rahvameditsiinist ja loodusravist võimalusi, et olla terve ning anda immuunsusele lisajõudu erinevate viirustega võitluses. Peame mõtlema sellele, kuidas tulla toime kasvava nõudlusega meie toodete järele, kuna meie eliksiirid koguvad maailmas suure elanikkonnaga riikides tuntavalt populaarsust.”

.

Põdra kinnitusel jõudsidki nad ettevõttega chaga-kasvanduste rajamise juurde eelkõige vajadusest saada toorainet enda eliksiiride jaoks. Eeskuju võeti Soomest ja soomlastelt, kes on juba üle kümne aasta edukalt chaga’t kasvatanud. Praeguseks on Soomes juba üle 1000 erametsaomaniku, kes sel moel oma metsast passiivset tulu teenivad. „Vaadates tulevikku, näeme, et huvi chaga kui tooraine vastu kasvab hüppeliselt. Samas pakume murrangulist võimalust metsaomanikel tulu saada ja metsa ilma seda maha raiumata väärindada,” märgib Chaga OÜ projektijuht ja lisab: „Ehk sellest ideest võidavad kõik.”

Vähenõudlik stardipakett

Chaga-istanduste rajamiseks on vajalik vähemalt 0,25 hektarit kasemetsa, kus kasvavad puud on vähemalt kümme aastat vanad ja mille minimaalne läbimõõt on 10 cm. Põder õpetab, et chaga kasvama panekuks tuleb kasepuule puurida 5 cm sügavune auk, kuhu istutatakse spetsiaalne chaga-tüübel.

.

Pässikut kandvad tüüblid valmistatakse Eestist pärit seene paljundamisel Mycelia tipp-seenelaboratooriumis Belgias. Laboratooriumi asutas 1985. aastal seeneteadlane Magda Verfaillie ja selle põhitegevused on seeneniidistike ehk mütseelide tootmine ning teadus- ja arendustegevus. Laboratooriumis toimub chaga kasvatamine ja paljundamine puidust tüüblitel, mis seejärel jõuavad Eestisse, olles juba „istutusvalmid”.

.

Ühtlasi kasutab Põder võimalust, et lükata ümber müüt, justkui hävitaks must pässik kase: „Mitte üheski teadusuuringus ei ole täheldatud, et must pässik lühendaks puu eluiga või pidurdaks selle kasvu.”

TULE OSALE TASUTA INFOPÄEVAL!

Selleks, et metsaomanikud, kes tunnevad huvi enda metsa chaga-istanduste rajamise vastu, saaksid rohkem infot, korraldab Hardi Põder koos oma meeskonnaga chaga kasvatamise praktilisi õppepäevi.

Järgmine koolitus toimub 6. juunil kell 12 Hiiumaal. Registreeri ennast Chaga kodulehel.

Lisainfot annab Chaga OÜ seenekasvatuse müügijuht Carmen Kaljulaid e-postiaadressil carmen.kaljulaid@chagahealth.eu ja telefonil 5902 7873.