Rahaasjadel kindel silm peal

Kolme lapse ja mehega Tallinnas paarismajas elav Annika tunnistab, et üldiselt ta väga aktiivne äppide kasutaja ei ole. Kuid et pere on eesmärgiks võtnud oma rahaasjadel silma peal hoida, siis on Annika nutitelefonis mitu rakendust, mis aitavad eelarvet paremini hallata. Üks, mis pidevalt käepärast ja kasutusel, on Eesti Energia äpp.
“Jälgime hoolega, kui palju oleme elektrienergiat tarbinud ning kui suured on arved. Ja seda mitte ainuüksi raha säästmise eesmärgil, vaid ka soovist olla keskkonnasõbralikud. Ja Eesti Energia äpp on seejuures suureks abiks,” ütleb ta. Ta selgitab, et äpist on võimalik näha majapidamise tarbimist kasvõi tunniajase täpsusega, kui soovi on. Samuti meeldib talle võimalus võrrelda tarbimist soovitud perioodide, näiteks nädalate või kuude kaupa.

Kodukontor suurendab energiakulu

Kui Eestis koroonaviiruse tõttu eriolukord kehtestati ja koolid distantsõppele üle viidi, jäi ka Annika koos abikaasaga kodukontorisse tööd tegema. Tagantjärele tehti pärast esimest kodus veedetud nädalat äpis kiire võrdlus, et näha, kas ja kuidas on kodukontoris olemine mõjutanud elektritarbimist. Äpist oli näha, et kui märtsi esimesel nädalal tarbis viieliikmeline pere elektrit 90,6 kWh, siis sealt edasi, kodukontoris olles, on number aina kasvanud.
Annika sõnul oli seda muidugi ette arvata. “Kui elu on tavapärastes rööbastes, ei tee me kodus tööpäeviti kunagi kolm korda süüa. Ka viis arvutit ei tööta meil tavaliselt 6–7 tundi päevas või enamgi ja näiteks ka lambid põlevad rohkem,” selgitab ta arve suurenemise tagamaid.

Äpp aitab eelarves püsida

Annika ütleb, et praegu ta peatselt saabuva elektriarve pärast veel murelik ei ole, sest eelarves püsimiseks hoitakse tarbimisel kogu aeg äpi abil silm peal.
“Äppi on lihtne kasutada, sealt on vaid paari sõrmeliigutusega näha oma kulu nii kilovattides kui ka eurodes. Ja kui tundub, et asi hakkab kontrolli alt väljuma, vaatame oma harjumused kohe üle ning mõtleme, kuidas saaksime kodukontoris olles säästlikumalt käituda," räägib ta.
Ühe võimalusena kokku hoida toob naine välja, et kuna nad kasutavad börsipaketti ja äpp näitab jooksvaid elektri börsihindasid, saab näiteks sättida pesu- ja nõudepesumasina või saunakerise tööle kõige soodsama hinnaga tundidele.
Oma tarbimisajaloo nägemiseks ei ole vaja elektrikappi ega pistikupesadesse paigutada mitte ühtegi lisaseadet või vidinat – tunnipõhise tarbimisinfo näitamine on võimalik tänu kaugloetavatele arvestitele.

Laadi alla Eesti Energia mobiiliäpp