Eesti Maasikakasvatajate Liidu juhatuse liige Elke Lillemetsa sõnul on maasikale ideaalne temperatuur 20-25 kraadi, praegu on sellest oluliselt soojem, seega on tõeks saanud maasikakasvatajate suur hirm - marjad saavad korraga valmis. “Tavaliselt on periood umbes kolm nädalat, mil põld marju annab. Kuumalainega saavad marjad valmis kahe nädala jooksul.”

Olukord tööjõuga on endiselt kehvasti, sellel rindel midagi muutunud ei ole. “Ollakse graafikust tunduvalt maas, põllud on punased,” sõnab Lillemets.

Ta toob näiteks ühe kasvataja, kellel on Rimiga leping, kuid lihtsalt ei jõuta marju põllult ära korjata. “Kellel lepinguid ei ole, nendel on natuke lihtsam, et ole lepingutrahvide ohtu. Aga praegu on hirmus olukord, talunikud on ise ka põldudel, öösiti teevad paberimajandust. Olukord on suhtelist nukker.”

Maasika hinnad on püsinud võrreldes möödunud aastatega väga kõrged. Kui näiteks möödunud aasta 17. juunil võis kodumaist populaarset moosimaasikat saada juba 2-4 eurose kilohinna eest, siis täna maksab kilo endiselt umbes 5-7 eurot.

Lillemetsa sõnul pole ükski aasta hinnad nii kaua nii kõrged püsinud. Tavaliselt hakkab hooajal maasika hind iga päev umbes kahe euro kaupa langema, kuid tänavu pole sellist langust näha olnud. “Kui madalale tänavu hinnad langevad, seda on keeruline prognoosida. Lootus on ikka see, et juulist tuleb abitööjõudu, et siis võib-olla saab ka normaalset hinda. Need, mis praegu turule jõuavad, on kallimad kui varasematel aastatel,” sõnab Lillemets.

Vaata allpool, palju maksid maasikad turul 17.06.2019!