1. septembril teatati politseile, et 31. augustil helistati 60-aastasele mehele väidetavalt pangast. Helistaja sõnas, et internetipanga turvasüsteem ei ole korras ning lisakaitse aktiveerimiseks tuleb mehel kinnitada mõned tehingud Mobiil-IDga, mida ta ka tegi. Peale telefonikõnet selgus, et mehe kontolt oli broneeritud 6490 eurot. Juhtumi täpsemad asjaolud on selgitamisel.

2. septembril teatati politseile, et Põhja-Tallinna linnaosas elavale 30-aastasele naisele helistati väidetavalt pangast ja küsiti, kas tema on teinud ülekande internetipoele. Naine vastas, et tema ei ole ülekannet teinud. Helistaja sõnas seepeale, et edaspidi selliseid ülekandeid ei toimuks, tuleb kontole peale panna kaitse ning selleks tuleb teha mõned toimingud Smart-IDga, mida naine ka tegi.

Kõne jooksul tekkis naisel kahtlus, et tegemist ei ole panga töötajaga. Hiljem selgus, et naise kontolt oli tehtud ülekanne summas 3100 eurot ja broneeritud 900 eurot. Broneeritud summa õnnestus pangal tagasi kutsuda.

Politsei palub inimestel oma vara hoidmise eesmärgil jälgida lihtsaid nõuandeid:

  • Kui sulle saabub pakkumine, mis lubab kiiresti suurt tulu, siis suhtu sellesse ettevaatlikult.
  • Ära edasta võõrastele andmeid oma ID-kaardist, PIN-koodidest, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, fotosid krediitkaardist jms.
  • Ära tee ülekannet enne, kui oled kontrollinud konkreetse ettevõtte tausta.
  • Ära lae tundmatu inimese palvel oma arvutisse programme, mis lubavad tal võtta üle pilti sinu arvutist – TeamViewer või AnyDesk.
  • Kui saad kahtlase kõne, lõpeta kõne kohe, blokeeri number ja anna sellisest kõnest teada PPA infoliinile 612 3000 või edasta info läbi kodulehe https://cyber.politsei.ee/.
  • Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.