„Need ettevõtted ei ole saanud teenida tulu, et katta sügistalvisel poolaastal tehtavaid turundus- ja müügikulutusi, hoida palgal oma ala eksperte. Sissetuleva turismiga tegelevad ettevõtted jäävad laiema avalikkuse tähelepanuta, sest nende kliendid on teistes riikides.”

Lugus rõhutab, et need ettevõtted tunnevad turgu ja suudavad välismaa reisikorraldajate saadetud gruppe professionaalselt ja vajalikus mahus teenindada. Ühtlasi annavad nad tööhõivet suurele hulgale terve turismiteenuste tarneahela teenusepakkujatele. Tänavu nad põhimõtteliselt ei tegutsenudki.

Turismifirmade Liidu juht Mariann Lugus
Foto: Priit Simson

„Sissetuleva turismi spetsialistid ütlevad, et tavapäraselt pakutakse viie-kuueäevase Eesti ringreisi jooksul 25–30 turismiteenust pakkuva ettevõtte teenuseid. Sellises mahus teenuseid inimesed ise oma plaanidesse ei kaasa, seetõttu on välisturistide ärajäämine avaldanud mõju paljudele turismiettevõtetele üle Eesti. Reisiettevõtted on ka suured ürituste korraldajad, aga käesoleval hooajal on ära jäänud valdav enamik nii kohalike kui ka välismaiste korporatiivklientide üritusi, nt suvepäevad, väljasõidud, seminarid. Kruiisihooaeg on täies mahus vahele jäänud.”

„Kuigi kuuleme päris palju kommentaare, et mis teil viga, sel suvel ju siseturism lokkas, ei avaldanud see siiski reisisektorile olulist mõju,” lisab Lugus.

Loe reisisektori olukorrast pikemalt siit!