Kas e-ainetega üles pumbatud pealtnäha ilus, aga sisemiselt tühi vesi või tohutuid kilomeetreid läbinud suure ökoloogilise jalajäljega vesi või torustikes ja puhastusseadmetes ekselnud vesi? Joodavad, aga parima vormi tiitlit neile anda ei saa. Milline pudelivesi annab meile kindlustunde, et tegemist on tervisele hea veega?

Voolav „kuld“ maapõues

Ei hõbedat, kulda ei leidu me maal, küll aga peitub Eesti maapõues parimas vormis vesi maailmas – looduslik mineraalvesi. Värska lahe all, 470 meetri sügavusel asub kristallpuhas mineraaliderikas vesi, mille vanus ulatub 500 miljoni aasta taha. Seal villib Värska Vesi AS pudelitesse eestlaste kultustoodet Värska Originaal. Tagasi poelettide vahele jõudes muutub aga asi taas keeruliseks.

Segadus mineraalveeturul

Järjest raskem on Värska nime kandvaid tooteid ja tootjaid eristada. Kuna kohanime patentida ei saa ja Värska silt veepudelil müüb, siis tuleb sellenimelisi tooteid turule järjest juurde. Tarbija peab olema teadlik, et mitte iga Eestis müüdav Värska vesi ei ole looduslik mineraalvesi ega pärine Värskast. Värska sildi all villivad teised joogitootjad ka tavalist Tartu puurkaevuvett ja lisavad sellele tehases mineraalaineid, ehk tegu ei ole loodusliku mineraalveega. Seetõttu on väga oluline, et tarbijad saaksid aru, millise ettevõtte Värska vett nad ostavad ja kas vesi on ikka pärit ehtsatest Värska allikatest, nagu seda on kindlasti Värska Originaal ja teised Värska Vesi AS-i tooted.

Looduslik mineraalvesi või mineraliseeritud vesi

Niisiis leiab kaubandusest lisaks looduslikule mineraalveele ka niinimetatud kunstlikku mineraalvett (mineraliseeritud lauavett), mis on tavaline joogivesi, millele on lisatud erinevaid mineraalsooli ja süsihappegaasi. Klassikalist ravitoimet sellistel toodetel ei ole. Pika aja jooksul vette lahustunud mineraalid on kehale palju kergemini omastatavad kui kunstlikult lisatud mineraalid. Looduslikud soolad ja mineraalid on suureks abiks sapi, maksa, mao ja seedeelundite probleemidest jagu saamisel. Loodusliku mineraalvee villimine toimub Värskas kohapeal ja veele ei tohi lisada muid e-aineid peale karboniseerimiseks vajaliku süsihappegaasi.

Loodusliku mineraalvee baasil on Värska Vesi AS loonud ka tervisliku ja tänuväärse alternatiivi limonaadidele – Värska Vurtsvasseri. Seal on segatud naturaalne mahl Värska ehtsa loodusliku mineraalveega. Vurtsvasserisse ei ole lisatud grammigi suhkrut, säilitus- ega värvaineid. Küll aga sisaldab Vurtsvasser hulgaliselt organismile kasulikke looduslikke mineraalaineid: kaltsiumit, kaaliumit ja magneesiumit.

Kindlasti on loodusliku mineraalvee kõrval oma koht ka tavalisel veel, kuid siinkohal lähtuksin reeglist, et mida väiksem on teekond allikast või kaevust joogiklaasini, seda parem.

Millist vett tarbida, ei ole seega sugugi vähetähtis küsimus. Kõnekas on ka fakt, et mineraalveeallikatel Värska kandis elab rohkem hea tervisega auväärses eas inimesi kui mujal Eestis. Riiulite vahel ekseldes tuleb aga olla tähelepanelik ja osata eristada originaalset looduslikku mineraalvett samalaadsetest toodetest.

Loe rohkem Värska Vee kodulehelt.